Psychoterapia to leczenie poprzez rozmowę, w której pacjent i terapeuta współpracują ze sobą, aby jak najlepiej pomagać pacjentowi.
Terapię poprzedza kilka wstępnych spotkań (konsultacji). Na pierwszej z nich zazwyczaj rozmawia się o ogólnej sytuacji życiowej osoby zgłaszającej się po pomoc, o tym, z czym przyszła – z jakimi problemami. Na kolejnych konsultacjach terapeuta może poprosić o opowiedzenie w skrócie o historii swojego życia.
Terapia to wspólne dzieło pacjenta i terapeuty, w którym każda ze stron wnosi coś swojego. Pacjent opowiada o sobie, o tym co myśli, a terapeuta stara się go jak najlepiej zrozumieć i wnieść nowe sposoby myślenia do świata wewnętrznego pacjenta, które będą inspirować pacjenta do zmian w swoim życiu. Podczas terapii podstawowym zadaniem pacjenta jest mówienie tego, co mu przychodzi do głowy. Terapeuta, odnosząc się do tego i dając pacjentowi swoje rozumienie tego, o czym mówi pacjent, wnosi nową wiedzę, rozumienie i perspektywę – co pomaga pacjentowi spojrzeć na dotychczasowe problemy nowym okiem.
Co pacjent może wnieść od siebie, żeby terapia działała jak najlepiej?
Gotowość pacjenta na odkrywanie siebie i ciekawość siebie to coś, co przynosi dobre wyniki terapii.
Podejście zadaniowe – chęć „zlikwidowania problemu, pozbycia się danych uczuć czy myśli” przeszkadza w terapii i w odzyskiwaniu prawdziwej wewnętrznej wolności.
Gotowość na głęboką pracę, na odkrywanie mechanizmów rządzących Twoimi zachowaniami i chęć rozumienia ich i przyglądania się sobie razem ze mną – to coś, co w dużej mierze przyczynia się do dobrych wyników terapii.
Praca psychoterapeutyczna w dłuższej perspektywie pomaga pacjentowi odzyskać lub zbudować od początku wolność wewnętrzną decydowania o swoim życiu i podejmowania własnych decyzji.
Psychoterapia to pewnego rodzaju podróż w głąb Twojej osobowości, podróż pełna małych i wielkich odkryć, w trakcie której poznajesz siebie i odzyskujesz kontrolę nad tym, co się z Tobą dzieje.
_________________________________________________________________________________
To co napisałam wyżej jednak nie przekreśla pracy krótkoterminowej, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Samo uporanie się z jednym problemem, lub jego częścią, wprowadza więcej spokoju i rozumienia problemów w danym momencie życia. Umówienie się jedynie na jedną konsultację lub kilka spotkań doraźnych może być wartościowym wsparciem, dać okazję do zapoznania się z pracą terapeutyczną, do oswojenia swoich lęków przed psychologiem, dostarczyć pewnej dawki potrzebnej pacjentowi wiedzy, aby lepiej sobie radzić z tym co go spotkało, oraz umożliwić uporanie się z jakąś – nawet jeśli niewielką częścią problemów w życiu.
Zespół Adiuta
Psycholodzy, dyplomowani psychoterapeuci psychodynamiczni, psychoterapeuci psychoanalityczni, psychotraumatolog - i inni Warszawa Centrum, Warszawa Ursynów, Pruszków oraz Online.
Dogodny dojazd z następujących dzielnic: Bemowo | Ursus| Ochota | Wola | Okęcie | Piastów | Pruszków
509 813 384 recepcja@adiuta.pl
Oddzwaniamy na nieodebrane połączenia.