Pomoc psychologiczna Online w sytuacji Epidemii
Witam serdecznie osoby odwiedzające moją stronę.
Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, w której może ucierpieć nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne wielu ludzi.
Różne dolegliwości psychiczne i przeżywane problemy mogą być szczególnie nasilone w obecnym czasie.
Mogą to być między innymi:
- obawy przed utratą zasobów finansowych, przed przedłużającym się kryzysem ekonomicznym,
- poczucie braku stabilności
- niepewność co do przyszłości
- brak poczucia bezpieczeństwa
- lęki przed utratą zdrowia,
- lęk przed ciężkim przebiegiem choroby
- lęk o utratę najbliższych osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia
- skondensowane emocje związane z nieustannym spędzaniem czasu z jedną osobą, czy z kilkoma osobami i izolacją od innych ludzi
Stabilność budowana przez lata zachwiała się, dochodzą głosy, że już nic nie będzie takie samo, nawet po zakończeniu epidemii.
Może jednak nie wszystkie skutki będą negatywne? Może rozwój nowych technologii umożliwi – jak to natura staje się matką wynalazków – wynalezienie nowych twórczych możliwości.
Jak zachować poczucie bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek, kiedy wszystko wokół się chwieje?
Często emocje działają na zasadzie domina i samonakręcającej się spirali. Puste pułki w sklepach, ludzie w maseczkach na ulicach i sprzedawczynie w rękawiczkach mogą powodować poczucie obcości i nowości jakiej nikt jeszcze nie doświadczył. Sama zmiana w sobie może być czynnikiem stresującym, a dodatkowo niepewność ile ta sytuacja potrwa może budzić kolejne obawy.
Pod powierzchnią lęków związanych z finansami i pracą wracają do nas stare znane lęki, czy schematy myślenia, które – jak się często okazuje – towarzyszyły nam od dawna, a teraz wychodzą w innym przebraniu. Jednak ich nasilenie wzrosło pod wpływem stresu, jakiego obecnie człowiek doświadcza.
Jako psychoterapeutka dysponuję narzędziami i doświadczeniem, które mogą pomóc w sytuacji w której wszyscy się znaleźliśmy.
Patrząc z zewnątrz sytuacja kryzysowa może wywoływać u wszystkich podobne lęki i obawy. Jednak przyglądając się głębiej każdemu z osobna, okazuje się, że wydobywa ona u każdego jego własne, indywidualne myśli i przeżycia, które różnią u poszczególnych osób.
Okazuje się, że jedne i te same słowa oznaczają dla każdego co innego. Coś co nazywamy tak samo, np. „boję się, że stracę pracę”, każdy przeżywa to poprzez pryzmat swoich własnych doświadczeń i swojej własnej historii życia oraz swojej obecnej sytuacji, i utrata pracy kojarzy mu się z czymś innym niż innej osobie. Dla jednego będzie to odczucie osobistej porażki, dla innego lęk przed rozczarowaniem rodziców, dla innego lęk przed utratą środków do życia i lęk o przetrwanie, a dla jeszcze kogoś innego będzie to poczucie że niedomaga i jest beznadziejnym rodzicem, itp.
Praca psychoanalityczna uczy przyglądać się utartym schematom myślenia, które mogą blokować podejmowanie dobrych decyzji. Dzięki niej można nabywać umiejętności przejmowania kontroli nad przytłaczającymi i nie koniecznie adekwatnymi emocjami, co znacząco wpływa na poprawę jakości życia. Powoduje to, że odczuwanie tego co się dzieje staje się mniej paraliżujące i mniej blokujące.
Dzięki temu można otworzyć się na nowe możliwości i lepiej wykorzystywać swój czas.
Strach który zaistniał jest po części realny, ale dzięki narzędziom głębszego rozumienia siebie jakie daje psychoanaliza jesteśmy w stanie go lepiej opanowywać.
Kolejną korzyścią pracy analitycznej jest to, że zdobyte umiejętności pozostają na dłużej i mogą podnosić jakość życia, np. polepszać relacje z bliskimi czy relacje w pracy oraz pomagać docierać do wewnętrznych zasobów z których wcześniej nie umieliśmy korzystać.
Zapraszam do kontaktu 509 813 384
Zespół Adiuta
Psycholodzy, dyplomowani psychoterapeuci psychodynamiczni, psychoterapeuci psychoanalityczni, psychotraumatolog - i inni Warszawa Centrum, Warszawa Ursynów, Pruszków oraz Online.
Dogodny dojazd z następujących dzielnic: Bemowo | Ursus| Ochota | Wola | Okęcie | Piastów | Pruszków
509 813 384 recepcja@adiuta.pl
Oddzwaniamy na nieodebrane połączenia.